Generalist som vill bidra till framtidens hållbara byggande

Filip Ericsson hade inte tänkt doktorera. Detta till trots är han i dag en del av forskarskolan ASSURE, där han drivs av sitt intresse för hållbart byggande och återbruk av byggmaterial. Framåt hoppas han bland annat kunna påverka hur processerna för rivningslov ska se ut.

– Jag hade aldrig tänkt doktorera, men jag är väldigt nyfiken och vill lära mig nya saker. Jag ser det som en jättechans att få jobba med något som jag brinner för – en chans jag kände att jag var tvungen att ta. Hållbarhet och återbruk är viktiga frågor, jag har alltid varit driven av klimatfrågan och provocerats av resursslöseri, säger han.

Ända sedan Filip sommarjobbade på en brädgård som 14–15-åring har han också fascinerats av byggande. Och något år efter studenten flyttade han till Lund och började läsa till civilingenjör i väg- och vattenbyggnad.

Under sina studier på LTH sommarjobbade han som arbetsledare inom olika byggproduktioner i Göteborg. Efter sin examen fick han 2021 jobb som arbetsledare på Skanska.

Ta hand om nuvarande byggnader
– Studieåren gick fort och jag reflekterade inte så mycket framåt. Tekniska beräkningar var inte min största fascination, jag är mer generalist och analytisk, intresserad av resan från idé till färdigt uppdrag och hur man kan utveckla processer och metoder för byggande. Men allt eftersom växte intresset för att snarare ta hand om nuvarande byggnader än att bygga nya, säger Filip.

Filips doktorandtjänst är knuten till RISE och LTH. Hans doktorandkollegor är utspridda geografiskt och är knutna till Malmö universitet, LTH, RISE och Campus Gotland vid Uppsala universitet.

– Upplägget var inte helt lätt att förstå från start, jag trodde nog att mer skulle vara gemensamt. Men det faktum att vi doktorander har olika bakgrunder och drivkrafter gör att jag får bra perspektiv på min forskning. Det är bra att kunna höja blicken och att lära av varandra.

Cirkulära produktflöden
Filip doktorerar inom byggnadsfysik och hans fokus är hållbart byggande, återbruk av byggprodukter samt cirkulära produkt- och materialflöden. Nyligen skrev han och hans handledare (Ulla Janson och Kristina Mjörnell) en artikel om just detta: Reuse of building materials – the perspective of Swedish clients.

– Det var en skanning och en intervjustudie för att lyfta fram både hinder och möjliggörare inom återbruk av byggmaterial. Utifrån den jobbar jag vidare och försöker staka ut vägen för min forskning. Just nu tittar jag på tillgången av material när det gäller återbruk. Mer exakt handlar det om en studie av rivningslov och vilka produkter som kommer från de byggnader som demonteras. Vilka flöden och vilka produkter finns det och vad går att kvantifiera, säger han och fortsätter:

– Framåt hoppas jag kunna vara med och förändra processerna för rivningslov. Förhoppningen är att öka digitaliseringen och samla fakta i databaser, för att ur dessa kunna generera statistik. Det hade jag velat vara med och synliggöra. I bästa fall skulle statistiken kunna få fler byggmaterialsproducenter att börja tänka cirkulärt.

Storskalig återbruksmarknad
Filip ägnar 80 procent av sin arbetstid åt forskarskolan ASSURE och resterande 20 procent åt olika projekt inom RISE. Ett av dem är ett projekt som drivs tillsammans med Business Region Göteborg, om en storskalig återbruksmarknad. Här ställs frågor som: vad är egentligen en storskalig återbruksmarknad, hur får vi fram den och vilka produkter ska finnas här?

– Det vore kul att kunna bidra till att göra det enklare och mer kvalitetssäkert att bygga med återbruk. Att vara med och göra branschen mer professionell. Jag gillar att vara generalist. Att vara den som förstår både helheten och tillräckligt mycket om de olika delarna. Mycket går att lösa med den kunskap som finns, det handlar snarare om ekonomisk lönsamhet och uppskalning, avslutar Filip.

/Lotta Solding

Fakta
Forskarskolan ASSURE  (Adaptation of urban Space through SUstainable REgeneration) är ett samarbete mellan RISE, Malmö universitet, Lunds universitet/Lunds Tekniska Högskola och Uppsala universitet/Campus Gotland samt en rad partner: Framtidskoncernen, Vasakronan, Stena Fastigheter AB, HSB Malmö, Krook & Tjäder Arkitekter AB, Structor projektledning Malmö AB, Boverket, Riksantikvarieämbetet, Eurac Research Institute for Renawble Energy, Centrum för Management i Byggsektorn och Centrum för fastighetsföretagande. Satsningen finansieras av Formas.

Läs mer på RISE:s och Malmö universitets hemsidor:
https://www.ri.se/sv/vad-vi-gor/projekt/assure-hallbar-renovering-och-omvandling-av-stader

https://mau.se/en/construction-mau/research/forskarskola-assure

Här kan du läsa mer om Filip Ericssons forskning och hitta hans kontaktuppgifter: https://www.ri.se/sv/person/filip-ericsson

Här kan du som är prenumerant på FastighetsNytt läsa en artikel om hur Filip Ericssons forskning söker svar på vilka hinder och möjligheter svenska fastighetsföretag möter när de försöker omvandla avfall till resurser:

https://www.fastighetsnytt.se/samhallsbyggnad/miljo-och-klimat/aterbruk-under-lupp-fastighetsbolagens-roll-i-spelet